Members honored, council installed at 4-H Awards
With the motto “Start Your Future Here” overseeing the festivities, the annual Jones County 4-H Awards Program was held Sunday, Nov. 12 in the Citizens State Bank Youth Development Center in Monticello.
Awards were presented in a variety of categories, the Jones County 4-H Teen Council was installed, and those in attendance enjoyed a meal prior to the program.
A grand prize drawing, the Great Jones County Fair Family Four-Pack, was won by Keegan McElmeel of Monticello.
Those recognized are listed below.
CLUB OFFICER AWARDS
Treasurer Awards: Rachel Ross, Nick Lehrman and Grace Lubben.
Secretary Awards: Emily Meyer, Emma Bock and Sophie Gray.
Reporter Awards: Maisie Paulsen, Alex Lehrman and Sophie Gray.
Historian Awards: Grant Lubben, Sara Flores and Reece Vacek.
FAST (Family, Arts, Science and Technology) AWARDS
Sewing: Lillian Strait.
Fashion Revue: Jabezz Husmann.
Food and Nutrition: Nick Francksen and Nicole Guenther.
Photography, Home Improvement: Morgan Strait.
Leadership, Communication, Health, Clothing, and Horticulture: Koree Miller.
Consumer Management, Self-Determined, Photography, Veterinary Science, Visual Arts, and Home Improvement: Bryan Kremer.
4-H TRIPS
Iowa Youth and 4-H Conference: Elizabeth Creveling.
Washington, D.C. Trip: Morgan Strait.
4-H STATE SHOOTING SPORTS
Traditional Archery: Ericka Braden, first place.
Archery Freestyle: Ericka Braden, first place.
LIVESTOCK AWARDS
Horse and Pony: Brooklyn Stark.
Beef: Caleb Hogan.
Sheep: Lillian Strait.
Cat: Andrea Feuss.
Poultry: Bryan Kremer and Koree Miller.
CLOTHING EVENT
Fashion Revue: Maisie Paulsen, first place Intermediate Girl; and Emily Meyer, first place Junior Girl.
Fifteen-dollar Challenge: Lydia Ahlrich, first place Junior Girl; Maisie Paulsen, first place Intermediate Girl; Joseph Schrader, first place Intermediate Boy; and Emma Paulsen, first place Senior Girl.
Clothing Selection: Maisie Paulsen, first place Intermediate Girl; and Jabezz Husmann, first place Senior Girl.
SENIOR AWARDS
Citizenship: Gavin Timm and Lauren Von Behren.
FAST: Bryan Kremer and Nicole Guenther.
Leadership: Lauren Von Behren and Nicole Guenther.
Achievement: Bryan Kremer.
Ak-Sar-Ben: Gavin Timm.
Agriculture: Austin Timm and Bryan Kremer.
HONOR ROLL
Andrea Feuss, Nick Francksen, Lauren Von Behren, Gavin Timm and Payton Feuss.
SWEEPSTAKES AWARDS
Environment and Sustainability: Cohen Kamaus.
Get Your Rear in Gear Colon Cancer Awareness Project: Maisie Paulsen.
Science and Technology: Ethan Orr.
Photography: Tate Jesenovec.
Horticulture: Holly Beringer.
Visual Art: Dawson Ricklefs.
Home Improvement: Lydia Recker.
FLOWER POT AWARDS
Best Flower Arrangement: Oxford Livewires.
Best Decorations: Jones County Central.
Best Composition: Jackson Wise Owls.
Best Theme: Wyoming Pioneers.
Best Use of Native Plants: Richland R&R.
JONES COUNTY FAIR
ALL-AROUND YOUTH
EXHIBITOR AWARDS
1, Elizabeth Creveling; 2, Koree Miller; 3, Autumn Kirby; 4, Trisha Curran; 5, Zabrina Kirby; 6, Krystynna Kirby; 7, Elizabeth Riniker; 8, Alyssa Lux; 9, Wesley Meyer; 10, Bryan Kremer.
AWARD OF THE CLOVER
Ten years of service as a 4-H leader: Julie Light.
Five years: Deb Paulsen.
RETIRING 4-H YOUTH
COMMITTEE MEMBERS
Katy Appelhans, Jim Christianson and Rachel Von Behren.